Nieznany ojciec rosyjskiej doktryny państwowej. Część 1

Wadim Cymburski nie jest myślicielem szerzej w Polsce znanym. Właściwie poza dwiema pracami (Jakub Potulski, „Współczesne kierunki rosyjskiej myśli geopolitycznej. Między nauką, ideologicznym dyskursem a praktyką”, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2010, s. 205–255, Leszek Sykulski, „Rosja – Wyspa i Wielki Limitrof. Myśl geopolityczna Wadima Cymburskiego”, (w:) „Problemy współczesnej Europy – ujęcie interdyscyplinarne”, red. Roman Fedan, Beata Petrecka, Sylwia Dyrda-Maciałek, Jarosław 2014, s. 355–363), omawiającymi zresztą wyłącznie wczesny okres jego działalności publicystycznej, w trakcie którego sformułował koncepcję „wyspy Rosja”, brak jest głębszej analizy jego poglądów. Wydaje się to bolesną luką, zwłaszcza że niewykluczone, iż to ten właśnie myśliciel zbudował fundament geopolityczny myślenia rosyjskich elit o roli współczesnej Rosji w świecie.

Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto - zaloguj się

Jeśli chcesz mieć nieograniczony dostęp – Wybierz plan subskrypcji

Autor Marek Budzisz
Historyk, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce Rosji i postsowieckiego Wschodu. Ostatnio opublikował „Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski".
Data 23/04/2020
Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i do innych celów, o których mówi nasza Polityką Prywatności.