Powrót do reaganizmu. Czyli jak amerykańscy republikanie chcą rywalizować z Chinami

Ostre powstrzymywanie Pekinu w wymiarze wojskowym z większą rolą broni jądrowej, szersze i bardziej drakońskie sankcje i odcinanie dostępu do amerykańskich technologii, zaostrzenie wojny handlowej oraz równoważenie Chin w regionie Indopacyfiku przez połączonych siecią współpracy sojuszników i partnerów Waszyngtonu – tak najkrócej można opisać postulaty amerykańskich strategów stanowiących zaplecze środowiska politycznego Donalda Trumpa i szerzej obozu republikanów. Tym, co jeszcze łączy te jastrzębie głosy w debacie elit zza oceanu, jest dość silne przekonanie, że Ameryka w rywalizacji z Chinami może i musi odnieść jednoznaczne zwycięstwo. Kierując się tą logiką gry o sumie zerowej, bliscy republikanom stratedzy argumentują, że czas powrócić do modelu polityki zagranicznej, którą w latach 80. XX wieku realizowała wobec ZSRR administracja prezydenta Reagana. Problem w tym, że wiele parametrów obecnej rywalizacji między Waszyngtonem a Pekinem jest dalece odmiennych od tych, które wyznaczały dynamikę konfrontacji Stanów Zjednoczonych i sowieckiej Rosji. Nie jest to jednak jedyny mankament republikańskiej strategii wobec Państwa Środka. 

Płatna subskrypcja Strategy&Future

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych płatnych subskrybentów.

40 PLNmiesięcznie

Subskrypcja odnawiana automatycznie raz w miesiącu

Co otrzymają Państwo w ramach subskrypcji?


Dostęp przez 30 dni do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio (z wyłączeniem dostępu do forum).

500 PLN

Opłata pobierana jednorazowo za 1 rok

Co otrzymają Państwo w ramach subskrypcji?


Dostęp do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio.


Otrzymają Państwo także:


dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie codziennie będą Państwo mogli dyskutować o sprawach związanych z bieżącymi wydarzeniami w kraju i na świecie,


dostęp do forum,


udział raz w miesiącu w Q&A z członkami Zespołu S&F – komentarze i omówienia ostatnich tematów S&F oraz odpowiedzi na Państwa pytania),

Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto Zaloguj się

Jeśli nie masz konta Zarejestruj się

Autor Marek Stefan
Redaktor i publicysta miesięcznika „Układ Sił". Doktor nauk społecznych.
Interesuje się przede wszystkim rywalizacją mocarstw w Europie, a w szczególności Europie Środkowo-Wschodniej, oraz historią polskiej myśli geopolitycznej.
Data 02/07/2024
Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i do innych celów, o których mówi nasza Polityką Prywatności.