Rola Australii w amerykańskiej wojnie z Chinami. Część 2

Największą przewagą operacyjną USA nad stroną chińską jest możliwość prowadzenia nowoczesnej wojny podwodnej w warunkach dominacji nad przeciwnikiem, zarówno jeśli chodzi o technikę bojową, jak i wyszkolenie załóg. Okręty podwodne nadają się znakomicie do przełamywania chińskiej strategii A2AD. Zwłaszcza na wczesnych etapach konfliktu atomowe uderzeniowe okręty podwodne oraz okręty nosiciele rakiet manewrujących będą jako pierwsze wykorzystane do ofensywnych działań US Navy głęboko na wodach kontrolowanych przez Chiny (uderzenia na cele w głębi lądu, minowanie portów, utrudnianie komunikacji i zwalczanie statków chińskich oraz niszczenie stanowisk obrony przeciwlotniczej Chin). Pomimo napędu nuklearnego okręty amerykańskie mają ograniczenia operacyjne: przede wszystkim ograniczony stok amunicyjny, którego nie można uzupełnić na pełnym morzu. Stąd biorą się dylematy operacyjne.

Płatna subskrypcja Strategy&Future

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych płatnych subskrybentów.

40 PLNmiesięcznie

Subskrypcja odnawiana automatycznie raz w miesiącu

Co otrzymają Państwo w ramach subskrypcji?


Dostęp przez 30 dni do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio (z wyłączeniem dostępu do forum).

500 PLN

Opłata pobierana jednorazowo za 1 rok

Co otrzymają Państwo w ramach subskrypcji?


Dostęp do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio.


Otrzymają Państwo także:


dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie codziennie będą Państwo mogli dyskutować o sprawach związanych z bieżącymi wydarzeniami w kraju i na świecie,


dostęp do forum,


udział raz w miesiącu w Q&A z członkami Zespołu S&F – komentarze i omówienia ostatnich tematów S&F oraz odpowiedzi na Państwa pytania),

Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto Zaloguj się

Jeśli nie masz konta Zarejestruj się

Autor Jacek Bartosiak
Założyciel i właściciel Strategy&Future, autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, wydanej w 2016 roku, traktującej o nadchodzącej rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji i o potencjalnej wojnie na zachodnim Pacyfiku, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, wydanej w 2018 roku, i „Przeszłość jest prologiem" z roku 2019.
Data 02/03/2021
Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i do innych celów, o których mówi nasza Polityką Prywatności.