Su-57 i jego miejsce w doktrynie WKS. Część 2

Rola Su-57 w WKS FR i próba oceny

Su-57 Felon, jeżeli zostanie dopracowany i pokona wszelkie „choroby wieku dziecięcego”, ma szansę stać się prawdziwie wszechstronnym, nowoczesnym samolotem myśliwskim (wielozadaniowym) w arsenale rosyjskich WKS.

 

Prowadzone obecnie próby, zarówno w Rosji, jak i w warunkach bojowych w Syrii, pozwalają w sposób przybliżony określić przyszłą rolę nowego myśliwca Suchoja. Oczywiście, jak to zwykle bywa z samolotami zza wschodniej granicy, jak na razie dysponujemy jedynie szczątkowymi informacjami i danymi dotyczącymi prawdziwych osiągów i możliwości Su-57, lecz nawet te skąpe skrawki złożone w całość pozwalają wysnuć pewne wnioski.

 

Przede wszystkim jest to pierwszy od wielu lat bojowy samolot rosyjski skonstruowany od podstaw, nie stanowiący kolejnego ogniwa w łańcuchu rozwoju istniejącej już konstrukcji (tak jak w wypadku rodziny Su-27/30/33/34/35 czy MiG-29/35), zaprojektowany i budowany z myślą o nowych wyzwaniach i zagrożeniach ze strony istniejących i rozwijanych dopiero środków walki.

 

Su-57 jest tworzony jako samolot bojowy piątej generacji – zgodnie z umowną klasyfikacją przyjętą w pierwszej części niniejszego tekstu – który łączy wszystkie niezbędne dla takiej maszyny cechy, jak:

 

  1. niska wykrywalność,
  2. supermanewrowość,
  3. zdolność do lotu z prędkością naddźwiękową bez użycia dopalaczy (supercruise),
  4. sieciocentryczność,
  5. zdolność do zbierania i analizy danych i informacji taktycznych pochodzących z różnych sensorów i systemów (data fusion).

 

Podczas projektowania i rozwoju konstrukcji Su-57 duży nacisk położono na w miarę równomierny rozwój tych cech i zastosowano sporo nowoczesnych, nowatorskich rozwiązań, które w swoim założeniu miały zbliżyć Felona do jego odpowiedników zza oceanu.

 

Su-57 Felon ma być samolotem niemal wszechstronnym, zdolnym wykonywać różne, także skomplikowane, zadania.

Oczywiście na pierwszy plan, co charakterystyczne dla samolotu myśliwskiego, wysuwa się zadanie wywalczenia przewagi powietrznej oraz obrona powietrzna. Su-57 ma być zdolny do zwalczania nieprzyjacielskich celów powietrznych w każdych warunkach atmosferycznych na dużych (bardzo dużych) oraz małych odległościach.

 

W wykonywaniu tego typu misji powinien on uzupełnić w jednostkach bojowych, a docelowo zastąpić, przynajmniej częściowo, starsze samoloty Su-27 różnych wersji (w tym zmodernizowane SM oraz SM3). Przy wykonywaniu postawionych przed nim zadań Felon będzie zapewne współpracował z rodzimym myśliwcem generacji 4++, to jest Su-35S. O tej współpracy kilka słów powiem w dalszej części.

 

Ponadto opisany przeze mnie wcześniej bogaty arsenał powietrze-ziemia sprawia, że nowy samolot bojowy Suchoja będzie zdolny do przeprowadzania precyzyjnych uderzeń na cele naziemne/nawodne za pomocą kierowanych/korygowanych bomb oraz pocisków (w tym również bomb szybujących i pocisków manewrujących pozwalających nosicielowi pozostać poza zasięgiem wykrycia i/lub rażenia naziemnych środków obrony przeciwlotniczej potencjalnego przeciwnika).

Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto - zaloguj się

Jeśli chcesz mieć nieograniczony dostęp – Wybierz plan subskrypcji

Autor Piotr Dudek
Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i Centre for Commercial Law Studies, Queen Mary University of London. Specjalizuje się w prawie gospodarczym, prawie nieruchomości i własności intelektualnej, partner warszawskiej kancelarii adwokackiej zajmującej się świadczeniem doradztwa prawnego dla biznesu.
Pasjonat lotnictwa wojskowego, jego historii, rozwoju, taktyki użycia, przyszłości. Ekspert w zakresie rosyjskiego lotnictwa wojskowego, zarówno historycznego, jak i współczesnego. Obserwator rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego i zmian zachodzących w siłach zbrojnych Rosji i innych krajów postsowieckich oraz ChRL.
Dumny ojciec. W wolnym czasie łączy pasję lotniczą i fotograficzną, odwiedzając pokazy lotnicze w Polsce i za granicą. Pisze do czasopism o tematyce lotniczej, czyta literaturę faktu i relaksuje się przy muzyce.
Data 26/08/2020
Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i do innych celów, o których mówi nasza Polityką Prywatności.