„Sun Tzu in Space. What International Relations, History, and Science Fiction Teach us about the Future” Gregory’ego D. Millera (recenzja książki)

Larry Niven, amerykański pisarz science fiction, twórca koncepcji pierścienia Nivena, miał zdaniem Arthura C. Clarka w 2001 r., w trakcie ich rozmowy z Buzzem Aldrinem stwierdzić, że „dinozaury wyginęły, ponieważ nie miały programu kosmicznego. A jeśli my [to znaczy ludzkość – M.Ż.] wyginiemy, ponieważ nie mamy programu kosmicznego, to dobrze nam to zrobi!”. Pomimo upływu ponad 20 lat zdanie to zdaje się nie tracić na aktualności.

Płatna subskrypcja Strategy&Future

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych płatnych subskrybentów.

40 PLNper month

Subskrypcja odnawiana automatycznie raz w miesiącu

This will get you:


Dostęp przez 30 dni do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio (z wyłączeniem dostępu do forum).

500 PLN

Opłata pobierana jednorazowo za 1 rok

This will get you:


Dostęp do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio.


Otrzymają Państwo także:


dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie codziennie będą Państwo mogli dyskutować o sprawach związanych z bieżącymi wydarzeniami w kraju i na świecie,


dostęp do forum,


udział raz w miesiącu w Q&A z członkami Zespołu S&F – komentarze i omówienia ostatnich tematów S&F oraz odpowiedzi na Państwa pytania),

If you already are a subscriber Login

If you do not have an account Register

Autor Maciej Żuczkowski
Historyk. Przekonany, że kluczem do zrozumienia teraźniejszości i prognozowania przyszłości jest studiowanie przeszłości.
Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i do innych celów, o których mówi nasza Polityką Prywatności.