Wojna trzydziestoletnia na Bliskim Wschodzie

Gdy spojrzymy na mapę Eurazji, to opisywany przez Halforda Mackindera Heartland rozciąga się pomiędzy krańcem norweskiej Arktyki a rosyjskim Dalekim Wschodem, na południu zakończony jest pasmami górskimi, począwszy od Karpat w Rumunii aż po wyżyny Anatolii, Iranu i Afganistanu, dalej w bok sięga do Pamiru i Ałtaju, i ostatecznie do Mongolii oraz Korei. Zaraz za granicą Heartlandu znajdują się demograficzne olbrzymy Europy, Azji Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, brzegowe prowincje Chin, Japonia oraz bohater dzisiejszego artykułu – Bliski Wschód.

Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto - zaloguj się

Jeśli chcesz mieć nieograniczony dostęp – Wybierz plan subskrypcji

Autor Jacek Bartosiak
Założyciel i właściciel Strategy&Future, autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, wydanej w 2016 roku, traktującej o nadchodzącej rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji i o potencjalnej wojnie na zachodnim Pacyfiku, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, wydanej w 2018 roku, i „Przeszłość jest prologiem" z roku 2019.
Data 21/10/2019
Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i do innych celów, o których mówi nasza Polityką Prywatności.