Wojna trzydziestoletnia na Bliskim Wschodzie

Gdy spojrzymy na mapę Eurazji, to opisywany przez Halforda Mackindera Heartland rozciąga się pomiędzy krańcem norweskiej Arktyki a rosyjskim Dalekim Wschodem, na południu zakończony jest pasmami górskimi, począwszy od Karpat w Rumunii aż po wyżyny Anatolii, Iranu i Afganistanu, dalej w bok sięga do Pamiru i Ałtaju, i ostatecznie do Mongolii oraz Korei. Zaraz za granicą Heartlandu znajdują się demograficzne olbrzymy Europy, Azji Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, brzegowe prowincje Chin, Japonia oraz bohater dzisiejszego artykułu – Bliski Wschód.

Subskrypcja Strategy&Future

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych subskrybentów.

Jeśli chcesz mieć dostęp do bezpłatnych treści na stronie, kliknij w poniższy link.

 

Zarejestruj się

Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto Zaloguj się

Jeśli chcesz mieć nieograniczony dostęp Wybierz plan subskrypcji

Autor Jacek Bartosiak
Założyciel i właściciel Strategy&Future, autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, wydanej w 2016 roku, traktującej o nadchodzącej rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji i o potencjalnej wojnie na zachodnim Pacyfiku, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, wydanej w 2018 roku, i „Przeszłość jest prologiem" z roku 2019.
Data 21/10/2019
Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z Polityką prywatności.