Nadchodzi zima. Część 1

Na polach Ukrainy umiera właśnie dwudziestowieczny sposób prowadzenia wojny lądowej, z koncentracją do ataku, kolumnami czołgów i dość płytkim frontem oraz zawsze niepełnym rozpoznaniem, gdzie wciąż panuje mgła wojny. Po nieuniknionej przerwie zimowej objawi się już nowy sposób – ten z XXI wieku. Będzie to sposób prowadzenia wojny bardziej pozycyjnej, gdzie trudno o zdecydowany manewr ofensywny, gdzie za to króluje nowoczesna bitwa zwiadowcza i związana z nią dominacja informacyjna, możliwa dzięki powszechnemu użyciu sensorów, w tym tanich dronów. Gdzie manewr masami czołgów na dużą odległość będzie kosztował obie strony wojny bardzo drogo, a wszechobecne sensory oraz ogień precyzyjny umożliwią uderzenia głęboko w ugrupowanie wroga i na jego zaplecze. Gdzie będzie mnóstwo pojedynków artyleryjskich i rakietowych oraz rajdów i akcji dywersyjnych przez w oczywisty sposób porowate linie frontu. No, chyba że Niemcy i Francja „zatroskane” o poziom życia swoich obywateli w obliczu wojny energetycznej i żywnościowej, którą prowadzi Rosja, przymuszą zimą Ukrainę do akceptacji rosyjskiego zwycięstwa i rosyjskich warunków politycznych, które zdominują naszą część Europy.

Płatna subskrypcja Strategy&Future

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych płatnych subskrybentów.

40 PLNper month

Subskrypcja odnawiana automatycznie raz w miesiącu

This will get you:


Dostęp przez 30 dni do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio (z wyłączeniem dostępu do forum).

500 PLN

Opłata pobierana jednorazowo za 1 rok

This will get you:


Dostęp do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio.


Otrzymają Państwo także:


dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie codziennie będą Państwo mogli dyskutować o sprawach związanych z bieżącymi wydarzeniami w kraju i na świecie,


dostęp do forum,


udział raz w miesiącu w Q&A z członkami Zespołu S&F – komentarze i omówienia ostatnich tematów S&F oraz odpowiedzi na Państwa pytania),

If you already are a subscriber Login

If you do not have an account Register

Autor Jacek Bartosiak
Założyciel i właściciel Strategy&Future, autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, wydanej w 2016 roku, traktującej o nadchodzącej rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji i o potencjalnej wojnie na zachodnim Pacyfiku, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, wydanej w 2018 roku, i „Przeszłość jest prologiem" z roku 2019.
Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i do innych celów, o których mówi nasza Polityką Prywatności.