Suwerenność wojskowa i technologiczna Turcji. Droga do statusu wielkiego mocarstwa. Część 1

Dotyczy to krajów takich jak my, które walczą o przetrwanie na różnych frontach. Jesteśmy krajem, który w naszej najnowszej historii był głęboko uzależniony do zagranicznych dostawców uzbrojenia, amunicji i sprzętu wojskowego. Doskonale pamiętamy embargo, z jakimi mieliśmy do czynienia w związku z naszą operacją pokojową na Cyprze. Nie mogliśmy wtedy odzyskać nawet F-35, który wysłaliśmy do okresowej konserwacji, nie mówiąc już o możliwości odebrania samolotów, za które zapłaciliśmy z góry. Więcej, musieliśmy płacić za przechowywanie samolotów, które nie zostały nam dostarczone.

(Recep Tayyip Erdoğan, styczeń 2021)

Płatna subskrypcja Strategy&Future

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych płatnych subskrybentów.

25 zł miesięcznie
Subskrypcja odnawiana automatycznie raz w miesiącu
Co otrzymają Państwo w ramach subskrypcji?
Dostęp przez 30 dni do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio (z wyłączeniem dostępu do forum).
400 zł rocznie
Opłata pobierana jednorazowo za 1 rok
Co otrzymają Państwo w ramach subskrypcji?
Dostęp do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio.
Otrzymają Państwo także:
dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie codziennie będą Państwo mogli dyskutować o sprawach związanych z bieżącymi wydarzeniami w kraju i na świecie,
dostęp do forum,
udział raz w miesiącu w Q&A z członkami Zespołu S&F – komentarze i omówienia ostatnich tematów S&F oraz odpowiedzi na Państwa pytania),
 

Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto Zaloguj się

Jeśli nie masz konta Zarejestruj się

Autor Ridvan Bari Urcosta
Starszy analityk w Strategy&Future.
Doktorant w Zakładzie Studiów Strategicznych UW. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi, w tym ECFR, Jamestown Foundation, U.S. War College. Felietonista "Foreign Affairs" i "Jerusalem Post". Ridvan urodził się w Abchazji; we wczesnych latach 90. wraz z rodziną wyjechał na Krym, gdzie mieszkał do momentu jego aneksji przez Rosję. Następnie pracował jako członek misji Komitetu Praw Człowieka ONZ na Ukrainie.
W pracy badawczej skupia się na regionie Morza Czarnego, wschodniej części Morza Śródziemnego, Morza Azowskiego, działaniach Rosji na Bliskim Wschodzie oraz na sytuacji Tatarów krymskich, a także na zagadnieniach związanych z marynarką wojenną Ukrainy.
Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z Polityką prywatności.