Wojna na Pacyfiku. Część 1: „Kopnięcie” w drzwi do chińskiego baru

W roku 2020 wojna między USA a Chinami wisi w powietrzu, ale strony rozpoczęły przygotowania do niej dużo wcześniej. W sierpniu 2009 roku Amerykanie zaczęli się szykować do wojny z Chinami, przyjmując do opracowania nową koncepcję operacyjną, nazwaną koncepcją wojny powietrzno-morskiej (Air-Sea Battle). Chodziło o przywrócenie utraconego, a istniejącego wcześniej przez bardzo długi czas, stanu swobodnego manewru i projekcji siły na zachodnim Pacyfiku. Metaforycznie można to porównać do kopnięcia w drzwi do baru, które zostały zamknięte przed marynarką wojenną USA na wodach przybrzeżnych Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto - zaloguj się

Jeśli chcesz mieć nieograniczony dostęp – Wybierz plan subskrypcji

Autor Jacek Bartosiak
Założyciel i właściciel Strategy&Future, autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, wydanej w 2016 roku, traktującej o nadchodzącej rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji i o potencjalnej wojnie na zachodnim Pacyfiku, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, wydanej w 2018 roku, i „Przeszłość jest prologiem" z roku 2019.
Data 07/07/2020
Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i do innych celów, o których mówi nasza Polityką Prywatności.