Wojna na Pacyfiku. Część 1: „Kopnięcie” w drzwi do chińskiego baru

W roku 2020 wojna między USA a Chinami wisi w powietrzu, ale strony rozpoczęły przygotowania do niej dużo wcześniej. W sierpniu 2009 roku Amerykanie zaczęli się szykować do wojny z Chinami, przyjmując do opracowania nową koncepcję operacyjną, nazwaną koncepcją wojny powietrzno-morskiej (Air-Sea Battle). Chodziło o przywrócenie utraconego, a istniejącego wcześniej przez bardzo długi czas, stanu swobodnego manewru i projekcji siły na zachodnim Pacyfiku. Metaforycznie można to porównać do kopnięcia w drzwi do baru, które zostały zamknięte przed marynarką wojenną USA na wodach przybrzeżnych Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Subskrypcja Strategy&Future

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych subskrybentów.

Jeśli chcesz mieć dostęp do bezpłatnych treści na stronie, kliknij w poniższy link.

 

Zarejestruj się

Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto Zaloguj się

Jeśli chcesz mieć nieograniczony dostęp Wybierz plan subskrypcji

Autor Jacek Bartosiak
Założyciel i właściciel Strategy&Future, autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, wydanej w 2016 roku, traktującej o nadchodzącej rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji i o potencjalnej wojnie na zachodnim Pacyfiku, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, wydanej w 2018 roku, i „Przeszłość jest prologiem" z roku 2019.
Data 07/07/2020
Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z Polityką prywatności.