Imperium Europae albo nowe średniowiecze

Wybór stojący przed Unią Europejską jest prosty. Albo skutecznie przeprowadzi proces dalszej integracji, ale w odmiennym niż dotychczas duchu i w zrozumieniu ewolucji układu sił wewnątrz Wspólnoty, albo czeka ją wejście w epokę nowego średniowiecza. Współczesne „wieki średnie” będą dla naszego kontynentu oznaczać drastyczny spadek znaczenia geoekonomicznego, przy jednoczesnym narastaniu problemów i kryzysów wewnętrznych. Dodatkowo, zachodząca na naszych oczach rewolucja cyfrowa będzie sprzyjać nowej dystrybucji władzy, która w coraz większej liczbie obszarów będzie wymykać się państwom narodowym.

Płatna subskrypcja Strategy&Future

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych płatnych subskrybentów.

40 PLNmiesięcznie

Subskrypcja odnawiana automatycznie raz w miesiącu

Co otrzymają Państwo w ramach subskrypcji?


Dostęp przez 30 dni do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio (z wyłączeniem dostępu do forum).

500 PLN

Opłata pobierana jednorazowo za 1 rok

Co otrzymają Państwo w ramach subskrypcji?


Dostęp do wszystkich treści serwisu strategyandfuture.org, w tym materiały do pobrania i pliki audio.


Otrzymają Państwo także:


dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie codziennie będą Państwo mogli dyskutować o sprawach związanych z bieżącymi wydarzeniami w kraju i na świecie,


dostęp do forum,


udział raz w miesiącu w Q&A z członkami Zespołu S&F – komentarze i omówienia ostatnich tematów S&F oraz odpowiedzi na Państwa pytania),

Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto Zaloguj się

Jeśli nie masz konta Zarejestruj się

Autor Marek Stefan
Redaktor i publicysta miesięcznika „Układ Sił". Doktor nauk społecznych.
Interesuje się przede wszystkim rywalizacją mocarstw w Europie, a w szczególności Europie Środkowo-Wschodniej, oraz historią polskiej myśli geopolitycznej.
Data 11/06/2024
Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i do innych celów, o których mówi nasza Polityką Prywatności.