„Na zachodzie bez zmian” Erich Maria Remarque – archetyp powieści antywojennej

Wielka historia ma to do siebie, że jest taka właśnie:wielka. Rozległa, rozlana niczym ocean pomiędzy wydarzeniami o kolosalnym znaczeniu a tym, co stanowi o losie jednostki; pomiędzy losami i decyzjami milionów osób, setek wspólnot i organizacji; pomiędzy przyczyną, skutkiem a następstwami. To właśnie rozległość wielkiej historii powoduje, że przeciętny człowiek, nieskłonny do oddania swego życia na analizowanie każdej jej odnogi, każdego szczegółu, skazany jest, by poznawać ją oczami innych ‒ w skondensowanej formie, przefiltrowaną przez czyjeś systemy wartości, doświadczenia i percepcję, poskładaną z miliona niespójnych cząstek prawdy w jedną mniej lub bardziej koherentną narrację.

Jeśli jesteś już subskrybentem i posiadasz konto - zaloguj się

Jeśli chcesz mieć nieograniczony dostęp – Wybierz plan subskrypcji

Autor Olga Kowalska
Filolog literaturoznawca. Ukończyła filologię polską I stopnia oraz filologię romańską II stopnia na Uniwersytecie Gdańskim. Twórczyni bloga literackiego i towarzyszącego mu kanału YouTube http://WielkiBuk.com, który prowadzi od 2012 roku. Recenzentka i promotorka literatury. Prowadzi spotkania autorskie, wywiady z pisarzami oraz warsztaty związane z promowaniem marki osobistej w sieci. Na co dzień pracuje w małej firmie zajmującej się usługami multimedialnymi.
Data 13/11/2020
Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i do innych celów, o których mówi nasza Polityką Prywatności.